Broson Wheels – Kontakta oss

Contact

Broson Wheels AB
Box 84
447 23 Vårgårda

Tel vxl Vårgårda: +46 322-62 64 00 (OEM)

Tel vxl Göteborg: +46 31-719 50 40 (Replacement Market)

Fax Wheels Vårgårda: +46 322-62 64 82

Fax Wheels Göteborg: +46 31-53 80 87

Visitors addresses

Headquarters:
Entreprenadgatan 1
447 37 VÅRGÅRDA

Sales office:
Exportgatan 19
422 46 HISINGS-BACKA

Sales OEM

Peter Settergren
Peter SettergrenSales Manager
+46 322-62 64 11
peter.settergren@broson.se
Magnus Berg
Magnus BergSales
+46 322-62 64 12
magnus.berg@broson.se
Simeon Nordberg
Simeon NordbergSales
+46 322-626416
simeon.nordberg@broson.se

Sales Replacement Market

Marcus Woxneborn
Marcus WoxnebornSales Manager
+46 31-719 50 48
+46 701-93 84 90
marcus.woxneborn@broson.se
Christer Karttunen
Christer KarttunenSales
+46 31-719 50 43
+46 709-46 75 33
christer.karttunen@broson.se
Björn Dalbark
Björn DalbarkSales
+46 31-719 50 46
+46 735-07 21 95
bjorn.dalbark@broson.se
Johan Almroth
Johan AlmrothSales
+46 31-719 50 47
+46 709-34 74 71
johan.almroth@broson.se
Mikael Olsson
Mikael OlssonSales
+46 31-719 50 42
+46 70-345 60 70
mikael.olsson@broson.se
Leif Bolwede
Leif BolwedeSales
+46 31-719 50 44
+46 706-77 11 41
leif.bolwede@broson.se
Stefan Bergquist
Stefan BergquistSales
+46 31-719 50 45
+46 701-93 84 85
stefan.bergquist@broson.se
Jörgen Hansen
Jörgen HansenSales
+46 31-719 50 41
+46 708-17 94 35
jorgen.hansen@broson.se

Purchase

Fredrik Gustafsson
Fredrik GustafssonPurchasing Manager
+46 322-62 64 10
+46 709-34 74 88
fredrik.gustafsson@broson.se
Urban Arvidsson
Urban ArvidssonPurchaser
+46 322-62 64 14
+46 709-34 74 85
urban.arvidsson@broson.se

Warehouse / Production

Henrik Berg
Henrik BergWarehouse & Logistics Manager
+46 322-62 64 31
+ 46 709-34 74 90
henrik.berg@broson.se

Managing Director

Andreas Palmgren
Andreas PalmgrenManaging Director
+46 322-62 64 03
+46 709-34 74 73
andreas.palmgren@broson.se

Finance

Mikael Svensson
Mikael SvenssonFinancial & IT Manager
+46 322-62 64 26
+46 709-34 74 84
mikael.svensson@broson.se

Quality & Environment

Elinor Almqvist
Elinor AlmqvistQuality & Environmental coordinator
elinor.almqvist@broson.se